Varis Ağrı Yapar mı?

Varis hastalığının türüne göre çeşitli şikayetler söz konusu olmaktadır. En belirgin şikayet ise bacak ağrısı denilebilir. Varislerin tedavisi ile beraber ise şikayetler tamamen ortadan kalkmaktadır. Bilinmesi gereken esas konu ise her varis hastasında şikayet görülecek diye bir kaide olmadığıdır. Yani bazı varis hastaları neredeyse şikayetlerin tümünü yaşarken bazılarındaysa hiç bir şikayet görülmemektedir.

Varis Ağrısı Nasıl Olur?
Bacak varisleri adından da belli olacağı gibi bacak ağrısı ile bilinir. Fakat az önce de belirttiğimiz üzere her varis hastasında bacak ağrısı olacak diye bir şey yoktur. Özellikle kadın hastalarda ağrı daha çok görülürken erkeklerde biraz daha nadirdir. Burada bilinmesi gereken diğer bir husus ise her bacak ağrısı varis anlamına gelmemektedir. Bacaklarda meydana gelen ağrının daha farklı sebepleri de olabilir.

Varis Ağrısı Nasıl Anlaşılır?
Gelişen teknoloji hayatımıza fayda kattığı gibi zararları da olmaktadır. Öyle ki gelişen ülkelerde insanların daha az hareket etmesine sebep olan iş makineleri, araçlar, vesaitler olduğundan eski şartlara göre çok daha az hareket edilmektedir. Masa başı çalışan sayısı artmış, vesaitlerden dolayı yürüyüş gibi hareketlerde kısıtlanmıştır. Dolayısıyla varis günümüzde bir çok insanı risk altına alan bir hastalıktır.

Varis ağrılarını anlamanın yollarını sıralamak gerekirse,
– Sabahları az akşama doğru artan ağrılar görülür.
– Çoğunlukla meydana gelen ağrı diz altındadır.
– Akşamları istirahat etme ihtiyacı duyulur
– İstirahat sırasında bacaklar havada tutulma gereksinimi hissedilir ve yukarıda tutulduğunda kişi rahatlar
– Sıcak ortamlarda veya mevsimde ağrılar artış gösterir, soğukta ise azalır

Şikayetleriniz üstte belirttiğimiz etkenlere uyuyorsa muhtemelen varis rahatsızlığınız var demektir. Kısa sürede muayene ve tedavi olmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir